A Nemzeti Energiastratégia és a felülvizsgált Nemzeti Energia- és Klímaterv legfontosabb célkitűzése az energiaszuverenitás és az energiabiztonság megerősítése, a rezsicsökkentés eredményeinek fenntartása, valamint a dekarbonizáció. E célokhoz a magyar Helyreállítási és Ellenállóképességi Terv RePowerEU fejezete 4 fő beavatkozási iránnyal járul hozzá:
- az energetikai infrastruktúrának a megújuló energiaforrások további elterjesztését elősegítő és az elektrifikációt kiszolgáló fejlesztésével;
- az ipar, mint jelentős energiafelhasználó zöldítésével és a zöld gazdasági kapacitások bővítésével;
- a megújuló energia nagyobb mértékű hasznosításával és az energiahatékonyság javításával; továbbá
- az alternatív mobilitás elterjesztésével.
A RePowerEu terv egyelőre társadalmi egyeztetésre bocsátott verzióban áll rendelkezésre. A dokumentum 14 db reformot, és a reformokhoz kapcsolódóan 15 db beruházást mutat be. A reformok és a hozzájuk kapcsolódó beruházások állami beruházásokat, vállalkozásokat és a lakossági szektort érintő fejlesztési lehetőségeket jelentenek.
Jelen cikksorozatunkban a vállalkozások számára a későbbiekben elérhető pályázati lehetőségeket mutatjuk be.
VIII. Beruházás: Hidrogén beruházások
A beruházás a hidrogéngazdaság alapjainak megteremtéséhez kíván hozzájárulni. Mivel jelentős kihívást jelen a kínálati (termelés) és keresleti (felhasználási) oldal közötti összhang megteremtése, ezért a beruházás a hidrogén termelési és felhasználási oldalának összehangolt felfutását célozza, ami lényegében azt jelenti, hogy egymásra épülve valósulhatnak meg a hidrogén előállításához és felhasználásához szükséges beruházási elemek.
Támogatott tevékenységek:
- Elektrolizátor telepítése.
- Közvetlenül az előállító kapacitáshoz kapcsolódó tároló tartály létesítése. A termelési kapacitáshoz kötött tárolás létrehozása a megújuló hidrogén termelési kapacitással együtt lehetséges.
- Elektrolizátorhoz kapcsolódó megújuló áramtermelő kapacitások létesítése, ha azok újonnan létesülnek (addicionalitási követelmény) és a közcélú villamos energia hálózattól függetlenül üzemelnek.
- A termelt zöld hidrogén szállításához és felhasználáshoz indokolt mértékben szükséges nyomásfokozó technológia létesítése.
- Az a-b-c-d pontokban leírt, alkalmazott technológiák berendezéseinek összeköttetésére szolgáló, valamint a vezetékes rendszerhez való csatlakozást lehetővé tevő szerelvények, berendezések beszerzése és telepítése a befoglaló építményekkel együtt.
- Az alkalmazott technológiák létesítése és működtetése során alkalmazandó műszaki biztonsági berendezések, szerelvények, valamint az élet-és vagyonbiztonságot biztosító berendezések beszerzése a befoglaló építményekkel együtt.
Lehetséges kedvezményezettek:
Támogatásra jogosult minden Magyarországon székhellyel vagy az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Magyarországon fiókteleppel, magyar adószámmal rendelkező jogi személy és az állami közfeladatot ellátó szervezetek, közszektor szervezetek. Mobilitási pillér esetén előnyt élveznek a közlekedési és logisztikai vállalkozások.
Beruházás formája:
Standard pályázat útján elosztásra kerülő vissza nem térítendő támogatás.
Ütemezés:
- Pályázati felhívás meghirdetése: 2023 negyedik negyedév
- Támogatási szerződések megkötése: 2024 első negyedév
- Szállítói szerződések megkötése: 2024 második negyedév
- Beruházások zárása: 2026 második negyedév
Beruházási költségek:
A támogatás összege 70,4 milliárd forint
Támogatási intenzitás: 70%
Lehatárolás más uniós programtól:
A KEHOP Plusz hidrogén célú támogatási keretéből nem részesülhetnek támogatásban az RRF forrásaival finanszírozott projektek.