A Nemzeti Energiastratégia és a felülvizsgált Nemzeti Energia- és Klímaterv legfontosabb célkitűzése az energiaszuverenitás és az energiabiztonság megerősítése, a rezsicsökkentés eredményeinek fenntartása, valamint a dekarbonizáció. E célokhoz a magyar Helyreállítási és Ellenállóképességi Terv RePowerEU fejezete 4 fő beavatkozási iránnyal járul hozzá:
- az energetikai infrastruktúrának a megújuló energiaforrások további elterjesztését elősegítő és az elektrifikációt kiszolgáló fejlesztésével;
- az ipar, mint jelentős energiafelhasználó zöldítésével és a zöld gazdasági kapacitások bővítésével;
- a megújuló energia nagyobb mértékű hasznosításával és az energiahatékonyság javításával; továbbá
- az alternatív mobilitás elterjesztésével.
A RePowerEu terv egyelőre társadalmi egyeztetésre bocsátott verzióban áll rendelkezésre. A dokumentum 14 db reformot, és a reformokhoz kapcsolódóan 15 db beruházást mutat be. A reformok és a hozzájuk kapcsolódó beruházások állami beruházásokat, vállalkozásokat és a lakossági szektort érintő fejlesztési lehetőségeket jelentenek.
Jelen cikksorozatunkban a vállalkozások számára a későbbiekben elérhető pályázati lehetőségeket mutatjuk be.
X.Beruházás: Földhő hasznosítása
Jelen beruházás célja a magyar földhő potenciál jobb kiaknázásához a pénzügyi keretfeltételek biztosítása. A beruházás a geotermikus energia kiaknázásának minden felhasználási területére kiterjed, kiemelten az ipari hőhasznosításra, távhő szektorra és a villamos energia előállítására.
A beruházás két beavatkozási irányra (pillérre) osztható:
- a) a geotermikus célú fúrási tevékenység kockázatának tompítása és
- b) a földhő hasznosítását szolgáló földfelszíni berendezések, erőmű létesítéséhez kiszámítható finanszírozási keret biztosítása.
Energiastratégiai cél, hogy a hasznosított geotermikus energia mértékét a 2021. évi 6,4 PJ-ról 2030-ig 13-15 PJ-ra növeljük. Ehhez járul hozzá jelen beruházás is.
Lehetséges kedvezményezettek:
A hitelprogram kezelője jogszabályi kijelölés alapján a Magyar Fejlesztési Bank lesz.
A pénzügyi alap kedvezményes feltételekkel nyújt kölcsönt a földhő hasznosítására kutatási engedéllyel rendelkező jogi személyek, illetve meglévő kutak esetén jogi személyek számára.
A fúrási pályázat esetén geotermikus kutatási engedéllyel rendelkező jogi személyek.
Beruházás formája:
A kútfúráshoz kapcsolódó támogatás formája pályázat útján felhasznált vissza nem térítendő támogatás. A pénzügyi alap kedvezményes feltételekkel nyújt kölcsönt a kedvezményezetteknek.
Ütemezés:
- A kútfúrási pályázat esetén a támogatási keret megemelése: 2024 első negyedév
- Hitelprogram meghirdetése: 2024 második negyedév
- Hitelprogram keretének hitelszerződésekkel történő 95%-os lefedése: 2026 második negyedév
Beruházási költségek:
A támogatás összege 159,58 milliárd forint
Támogatási intenzitás:
A kútfúrási pályázat esetén változó, a kútfúrás sikerességéhez igazodóan.
Lehatárolás más uniós programtól:
A KEHOP Plusz geotermikus célú támogatási keretéből nem részesülhetnek támogatásban az RRF konstrukció keretében finanszírozott projektek támogatott tevékenységei.