Egyedi szennyvízkezelési megoldásokra pályázhatnak a vidéki települések

2025. június 4-17. között adható be a pályázat a kistelepülések egyedi szennyvízkezelésének megoldására.

A részleteket az alábbi kivonatban foglaltuk össze:

KAP-RD43-2-25

 

 Egyedi szennyvízkezelési megoldások támogatása

 

Keretösszeg: 10 milliárd Forint

 

Várhatóan támogatott pályázók száma: 40 db

 

A felhívás célja:

A felhívás célja, hogy hozzájáruljon a kisléptékű infrastruktúra fejlesztések által a vidéki településeken élők életminőségének javításához, a vidék lakosságmegtartó képességének erősítéséhez. Azokon a területeken, ahol nem lehetséges, vagy csak nagyon magas költségek mellett oldható meg a szennyvízelvezető törzshálózatra való rácsatlakozás, kiemelt fontosságú az alternatív szennyvíztisztítási megoldások alkalmazása. Cél, hogy a megfelelő technológiai eljárás megválasztásával például természetközeli, illetve egyedi szennyvíztisztítási megoldások alkalmazásával csökkenthető legyen a környezetterhelés és a vidéki lakosok számára biztosítottá váljon a szennyvízkezelés.

 

Ki nyújthat be kérelmet?

Vidéki térségben működő települési önkormányzat, önkormányzati társulás

 

A műveletek megvalósítására a Nemzeti Települési Szennyvízelvezetési és -tisztítási Megvalósítási Programról szóló 25/2002 (II.27.) Korm. rendelet (a továbbiakban: 25/2002 (II.27.) Korm. rendelet) 1. mellékletében meghatározott agglomerációs településlistákon:

– nem szereplő, 1000 lakos-egyenérték (a továbbiakban: LE) alatti településeken, továbbá

– szereplő települések, önmagában 1000 LE szennyvízterhelést el nem érő elkülönült településrészein vagy külterületein van lehetőség.

 

Kizárólag egyedi rendszerek kialakítására lehetőség van továbbá a 25/2002 (II.27.) Korm. rendelet 1. mellékletében meghatározott agglomerációs településlistákon:

– nem szereplő, 1000-2000 LE közötti szennyvízterheléssel érintett településeken, továbbá

– szereplő települések, önmagában 1000-2000 LE közötti szennyvízterheléssel érintett elkülönült településrészein vagy külterületein, amennyiben: azokon szennyvízgyűjtő hálózat nem található, vagy a következő években várható ugyan kiépítési kötelezettség, de a 379/2015. (XII. 8.) Korm. rendelet 1. mellékletében foglalt előírások alapján szennyvízelvezető rendszer gazdaságosan nem alakítható ki vagy nincs lehetőség szennyvízelvezető rendszer kialakítására.

 

 

 

 

Támogatható tevékenységek:

 

Önállóan támogatható tevékenységek:

  1. Kisebb kapacitású, egyedi szennyvíztisztító berendezések beszerzése, melyek segítségével a tisztított szennyvíz felszíni vízbe vagy elszikkasztás után talajba vezethető.
  2. Nagyobb kapacitású, több lakóingatlant kiszolgáló, egyedi szennyvíztisztító berendezések beszerzése 50 LE-ig, továbbá a hozzá kapcsolódó gyűjtőhálózat kialakítása.
  3. Egyedi, zárt szennyvíztárolók létesítése.
  4. A vízügyi és vízvédelmi hatóság által a szennyvíztisztító telepre határozattal megállapított bírság, vagy szintén határozattal a szennyezés csökkentési ütemtervben megfogalmazott kötelezés alapján, vagy a környezetvédelmi és természetvédelmi hatóság kötelezése alapján, továbbá a befogadó jó állapotának elérése érdekében a már meglévő, üzemelő 2000 LE alatti biológiai szennyvíztisztító telepek tisztított szennyvizének utótisztításának kialakítása természetközeli szennyvíztisztítási eljárással.
  5. Decentralizált szennyvíztisztítás kialakítása: gyűjtőrendszer kialakítása és egyedi szennyvíztisztító berendezések beszerzése a tisztított szennyvíz helyben tartására, természetközeli tisztított szennyvíz hasznosítására (pl.: nyárfás öntözés), vagy utótisztítására, felszíni víz, vagy talaj befogadóval.
  6. Gyűjtőrendszer és mechanikai előtisztítással rendelkező természetközeli szennyvíztisztító telep kiépítése a tisztított szennyvíz felszíni vízbe vezetésével, vagy helyben tartásával, illetve a tisztított szennyvíz részbeni vagy teljes hasznosításával.
  7. Tisztítómezővel ellátott oldómedencés létesítmény telepítése.

Önállóan nem támogatható, választható tevékenységek:

 

  1. Művelet-előkészítéshez kapcsolódó tevékenységek, előzetes tanulmány készítése, beleértve a Települési Szennyvízkezelési Program (a továbbiakban: TSZP) elkészítését vagy felülvizsgálatát, építési, műszaki ellenőri szolgáltatás igénybevétele, műveletmenedzsment.
  2. Terület-előkészítés (régészeti feltárás, lőszermentesítés, bozótirtás, földmunkák stb.).
  3. A művelet megvalósításához szükséges ingatlan vásárlása.
  4. Próbaüzem.
  5. Monitoring rendszer kiépítése.
  6. Az üzemeltetéssel kapcsolatos szemléletformálás, üzemelő berendezések bemutatóján részvétel.
  7. A művelet keretében megvalósítani kívánt létesítmények megközelítéséhez elengedhetetlenül szükséges és indokolt infrastrukturális beruházások megvalósítása.
  8. A művelet keretében létrehozott szennyvíz-csatornahálózat építésével közvetlenül érintett, a beruházás során sérült közúthálózati sáv, járda, kapubejáró, parkoló felület eredetivel azonos minőségi és mennyiségi paraméterekkel történő helyreállítása, szakmai indokoltság alapján. Teljes forgalmi sáv felújítása kizárólag indokolt esetben, a Magyar Közút Nonprofit Zrt. által kiadott, a művelet által érintett útszakaszra vonatkozó kötelezés alapján lehetséges.
  9. A művelet keretében megvalósuló beruházás üzemeltetéséhez szükséges immateriális javak beszerzése.
  10. A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz elszállítását lehetővé tevő szállítójármű beszerzése.
  11. Az egyedi szennyvíztisztító berendezésekből, tisztítómezővel ellátott oldómedencés létesítményekből kikerülő szennyvíziszap szállításához szükséges jármű vásárlása.

 

Nem támogatható:

 

  1. használt eszközök, berendezések beszerzése;
  2. meglévő szennyvíztisztító telep bővítése, rekonstrukciója;
  3. fenntartási, karbantartási tevékenységek;
  4. üdülőterületi, zártkerti területeken szakszerű egyedi szennyvíztisztító létesítmények (egyedi szennyvíztisztító berendezések, egyedi zárt szennyvíztárolók, oldómedence) létesítése;
  5. szennyvízhálózat rekonstrukciós munkái;
  6. előközművesítés;
  7. olyan kapacitások kiépítése, amelyek későbbi kihasználása a TSZP-ben nincs reálisan alátámasztva, illetve általában az engedélyeknek meg nem felelő létesítmények kialakítása;
  8. a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvízlerakó kialakítása, bővítése, lezárása, rekultiválása;
  9. csapadékvíz-elvezető rendszer építése, bővítése, rekonstrukciója;
  10. nem működő szennyvíztisztító telep bontása, kármentesítése, rekultivációja;
  11. megújuló energiára, energiahatékonyságra és széles sávú infrastruktúrára irányuló beruházás.

 

A támogatás maximális összege: 300.000.000 Ft

A támogatás 25%-a 2 alkalommal előlegként igényelhető.

 

A támogatás maximális mértéke: 95 %

 

Megvalósításra rendelkezésre álló idő: 36 hónap.

 

Pályázat beadás: szakaszosan, az 1. szakaszban 2025. június 4-17. között. Keretkimerülés esetén további szakasz nem kerül megnyitásra!

 

A pontozásos értékelésnél előnyben részesül:

  • jól indokolt fejlesztés
  • kis lakosságszámú település
  • 2 megtartott lakossági fórum
  • hátrányos helyzetű település
  • fenntartható és innovatív fejlesztés

 

A pályázaton való részvételre és az egyes támogatható tevékenységekre további feltételek vonatkoznak, melyeket telefonon történő egyeztetést követően tudunk részletesen átbeszélni!

 

  • Felkeltette az érdeklődését ez a lehetőség?
  • Pályázna, de további információkra van szüksége?
  • Bizonytalan abban, hogy jogosult-e pályázni?
  • Nem tudja, hogy kezdjen bele az előkészületekbe?

 

Akkor keressen minket az alábbi elérhetőségeken még ma!

 

  • Megvizsgáljuk a vállalkozását
  • Átbeszéljük a pályázati feltételeket
  • Díjmentes pályázati előminősítést végzünk
  • Tanácsot adunk a sikeres pályázáshoz
  • Elkészítjük nyerő pályázatát!

 

Miért válasszon minket?

 

  • Nyertünk már el 2 milliárdos támogatást is egy projektre és számos sikeres agrár- és vidékfejlesztési projektet valósítottunk már meg 18 év alatt.
  • Hosszú távú fejlesztési koncepció mentén, a projektötlettől a záró fenntartási jelentés elfogadásáig kísérjük a beruházásokat és minden résztvevővel közvetlenül tartjuk a kapcsolatot
  • Úgy dolgozzunk, hogy közben Ön a saját teendőire tudjon fókuszálni, illetve nyugodtan is alhasson annak tudatában, hogy biztos kezekben van a fejlesztése
  • Tehermentesítjük Önt a pályázatok szervezési-, pénzügyi- és adminisztratív feladatai alól.

 

Euten Consulting Pályázati Tanácsadó Kft.

 

A részletekért keressen az alábbi elérhetőségeken:

Szente Ferenc

ügyvezető

mobil: +36205774505

e-mail:

 

 

További információért, illetve díjmentes előminősítésért kattintson az alábbi gombra!

Amennyiben Ön a díjmentes pályázatfigyelésre már korábban feliratkozott ügyfelünk, de még nem vett részt pályázati tanácsadáson, vagy nem előfizetőnk és érdekli a pályázati lehetőség, kérjük hívjon minket a +36205774505 számon!